Závody Tří drah - Francie

24.04.2014 00:08

Velikonoční svátky jsem již tradičně strávil na největších evropských dráhových závodech v jižní Francii. Letošní ročník byl již 28. edicí těchto závodů, takže o konkurenci opět nebylo nouze. Jako vždy závody trochu poznamenalo počasí, takže ani tentokrát se nezávodilo opravdu na všech třech drahách, ale pořadatelé byli tentokrát na déšť velmi dobře připraveni a na druhé zastávce v Valance de Agen se závodilo sice za deště, ale na parádním novém silničním okruhu.

 

Protože letos prvně patří tyto závody i do Evropského poháru, museli pořadatelé zařadit alespoň dvě sprinterské tratě, které dříve chyběly. První závod tak byla pětistovka. Nerozjel jsem svou rozjížďku nijak špatně a až do posledních metrů bojoval o druhé postupové místo, nicméně jsem bohužel finišoval na špatnou "cílovou" čáru (ano, před závodem jsem si chytře říkal, že je jasné, že ten cíl je přeci samozřejmě až u té kamery a ne u startovní čáry a že jsem zvědavý, který blb bude finišovat dřív), nicméně v zápalu boje bylo vsktuku velmi snadné mít oči jen pro tu zářivou startovní čáru - bohužel matoucí a 10m dřívější než cílovou...:-) Celková 44. pozice je nakonec ještě z pohledu mých sprintů dobrá, ale po závodě mě mrzela, protože jsem měl reálnou šanci postoupit do dalších bojů.

Druhým závodem na první náročné dráze v Pibracu byla rozjížďka na 5000m, kde nás startovalo 45 a postupovalo prvních 22. Fyzicky jsem na tom byl v závodě dobře a pořád jsem měl vcelku dost sil jet rychle, bohužel jsem ale doplatil na neznalost místní dráhy a možností předjíždění, takže jsem zůstal za branami finále, což mě velmi mrzelo.

Druhý den jsem tak nastoupil do takzvané „repeše“, neboli opravné jízdy těch, kteří se nekvalifikovali do finále, ze které postupovali první 4 do večerního finále. Šanci na postup jsem určitě měl, bohužel jsem ale po menším faulu od Portugalce dojel až na 10. místě, takže jsem zůstal ve finále B i na další den.

Poslední den v Gujan Mestras jsme začínali druhou sprinterskou tratí, tedy 1000m. V tomto závodě jsem v rozjížďce dojel na 4. místě z 8 závodníků a v čase srovnatelném s vicemistrem světa Felixem Rijhnenem, takže jsem byl velmi spokojen. Výsledné 24. místo mi alespoň trochu vylepšilo celkové umístění a pomohlo získat nějaké body k nominaci do reprezentačního výběru na letošní ME.

 

Posledním závodem pro mě bylo opět 5000m, již zmíněné finále B pro dlouhé tratě. Měl jsem tam dobrou šanci na čelní pozice, protože jsem byl „třetím nasazeným“ (zároveň tedy však třetím nepostupujícím do finále AL ), takže jsem se rozhodl si vyzkoušet ve Francii trochu showJ. 8 kol do konce jsem to rozjel a najel asi 20 metrů na zbytek balíku. Náskok jsem nakonec bohužel ale udržel pouze 6 kol a do posledních dvou kol jsem již vjížděl s ostatními. Ještě jsem se musel vyhýbat pádu přímo přede mnou, takže jsem nakonec do cíle dojel na 8. místě, ale alespoň jsem si vyzkoušel únik na parabolické dráze, což si jen tak někde nezkusímJ.

Celkové 37. místo mi trochu neobvykle vytahovaly hlavně sprinty, což je sice neobvyklé, ale dává mi to určitou jistotu, že tu rychlost jsem přes zimu opravdu vylepšil a v dlouhých závodech musím prostě jen trochu vylepšit taktikuJ.

Výsledky (bohužel ne úplné) najdete zde.