Mistrovství ČR v in-line půlmaratonu, Praha, LIL tour

06.08.2013 17:34

V neděli 4. 8. se v rámci závodu LIL tour v Praze konalo poslední letošní mistrovství republiky a to v půlmaratonu. Vzhledem k probíhajícímu tvrdému tréninku před MS, na které odjíždíme už 15. 8. jsem nebyl na závod úplně odpočatý, což ale rozhodně nebránilo nějakým větším očekáváním. Na startu se kromě české špičky  (chyběl jen M. Pravda, účastník Wolrd Games v Cali) objevil i můj kamarád ze Slovinska Nejs Mavsar a hlavně také mistr světa Yann Guyader, který sem přijel v rámci propagace značek EOskate a MPC. Proto už od začátku bylo jasné, že závod nebude jednoduchý. Nakonec se však vše událo trochu jinak. Yann Guyader zaskočil všechny závodníky hned v prvním kole, kdy se zpoza všech bruslařů rozjel k rozhodujícímu úniku. Udělali jsme všichni stejnou chybu, když jsme nehlídali největší eso závodu hned od začátku, čehož Yann se svými zkušenostmi ihned využil a odjel. Bohužel mi trochu přišlo, že na jeho nástup nikdo moc ani reagovat nechtěl a že když jsem se ho vydal stíhat, rozhýbalo to skupinu za mnou jen kvůli boji o titul mistra republiky, nikoli kvůli boji o celkové vítězství v závodě... Asi nejsme v ČR zatím na úrovni, že bychom mohli Yanna porazit po společném úniku, nicméně jsme alespoň mohli zanechat lepší dojem mezi diváky, než takhle, když česká špička dostala nášup dvou a půl minuty a i "Open desítka" se jela rychleji než mistrovský závod... V dotahování Yanna Guyadera jsme se spojili do dvojice s Ondrou Suchým a myslím si, že v ten moment nebylo nereálné Yanna dohnat a jet s ním v úniku, protože jsme i tak pro něj nepředstavovali tak vážné ohrožení. Bohužel ale asi převládl spíš boj o titul, než touha něco předvést, takže spolupráce s Ondrou Suchým k dojetí uprchlíka nikam nevedla a byli jsme ve druhém kole dostiženi skupinou a Yann byl v nedohlednu.

Od této chvíle se v balíku kromě menších a nijak zdařilých úniků nic nedělo a jelo se velmi pomalu. Poprvé jsem si i na závod vzal teptester, abych se mohl posléze podívat, jak na tom moje tělo je v průběhu závodu, a když jsem zpětně doma viděl, že v této fázi závodu jsem jel na průměrných 160 tepů za minutu, tak se asi opravdu nic moc nedělo. V pátém okruhu z osmi se odpoutal kolega z KSBM Šimon Pravda spolu s Vojtou Pospíšilíkem. Jejich nástup nevypadal zpočátku nijak nebezpěčně, když ještě chvíli poté Šimon nepozorně najel do díry a spadl, zatímco Vojta vypadal, že už mu pomalu dochází síly. Proto se asi nikdo ze skupiny ani nehnal do nějakého urputného sjíždění Vojtova náskoku a každý čekal, že to udělá ze něj někdo jiný. Běžně jsem já mezi prvními, komu dojdou nervy a začne náskok sjíždět, tentokrát jsem ale vydržel a čekal, jak se s únikem poperou ostatní. Co dodat, nikomu se jet nechtělo a Vojta slavil vítězství, ač se musel v závěru nakonec vydat myslím ze všech sil, aby únik dotáhl do konce. Vojtovi gratuluji, je vidět, že odvážnému štěstí přeje, zvlášť když podá maximální výkon:-) a pro všechny ostatní je myslím jasné poučení, že nelze stále čekat, až soupeř udělá všechnu nepříjemnou práci za vás a dotáhne vás k vítězství;-).

Závod nakonec dopadl následovně: Yann Guyader na prvním místě s velkým odstupem. Druhý, a v rámci MČR na prvním místě, pak dojel s náskokem tří sekund na pronásledovatele Vojta Pospíšilík, za nímž třetí místo vybojoval Ondra Suchý před Richardem Kuděláskem a mnou. 

V ženách splnila pozici favoritky Katka Novotná, která si stejně jako Yann po samostatním úniku po celý závod jela pro prventsví celkové i v rámci MČR. Za ní s odstupem sprintovala skupina českých a zahraničních závodnic, z nichž nejlépe sprintovala Barbara Bakošová (SVK) a Eva Wagner (AUT), takže o další příčky na MČR bojovala děvčata až v boji o čtvrté a páté místo celkově. Jako druhá Češka nakonec dojela ještě kadetka Michaela Sejpalová následovaná Evou Šodkovou. 

Výsledky i z dětských závodů jsou v článku zde.