Finále EC 2014 - Slagelse - Dánsko

08.09.2014 13:29

Poslední letošní dráhové závody a také finále Evropského poháru 2014 byly na programu první zářijový víkend. Před poslední zastávkou Evropského poháru jsem byl v celkovém hodnocení dlouhých tratí na 7. místě v dosahu oceněných top 5, takže jsem rozhodně neváhal a vydal se bojovat na paraolickou dráhu do 1000 km vzdáleného Slagelse.

Po krátkém pátečním zvykání si na dráhu jsme se v sobotu ráno pustili do závodění hned ničím pomalejším, než jedním letmým kolem. V tomto závodě jsem sice obsadil poslední příčku, nicméně na startu byli buď vynikající sprinteři, nebo pak domácí závodníci zvyklí na zdejší dráhu. Takže sice poslední místo, ale s odstupem jen 1,3 s na vítěze Kolumbijce Camilla Acostu. S výkonem jsem byl spokojený, takže jsem šel s chutí do druhého závodu, tentokrát bodovací závod na 5km. V něm jsem po startu trochu bojoval s průjezdy zatáček, které jsou pro našince na parabolické dráze vždy trochu překvapením, ale již na druhé bodovací kolo jsem se dostal dopředu a zkusil alespoň souboj o 1 bod za druhé místo. V něm jsem bojoval až na čáru a až do vyhlášení výsledů jsem nevěděl, zda jsem nohu natáhl dostatečně nebo ne, ale bohužel pro mě to skončilo druhou možností a já po dalším průběhu závodu, kdy jsem se zatáčkami bojoval čím dál tím více, dojel na 8. místě a rozhodně jsem nebyl spokojen.

Vzhledem k deštivé předpovědi počasí na neděli se organizátoři rozhodli přesunout nedělní závody na sobotu a tedy odjet běžný třídenní plán, zde v Dánsku dvoudenní, za jeden jediný den. Rozhodně to nebyla žádná sranda, ale všichni jsme to zvládli dobře a nakonec jsem i byli rádi, že se to všechno tak krásně stihlo. 

Pokračovalo se tedy ještě v sobotu závodem na 1000m, do kterého jsem nastoupil s cílem vyzkoušet si jiná kolečka na závěrečnou vyřazovačku. Zprvu se zdálo vše dobře rozjeté a pohyboval jsem se na předních pozicích, ve třetím kole se ale přede mě dostali soupeři z Portugalska a Dánska. V nejméně vhodném momentě, kdy jsem se potřeboval zachytit v balíku a pokračovat v závodě, mi však kolečka uklouzla a já ztratil rychlost a kontakt, takže závod byl bohužel ztracen. Ale šel jsem s tímto rizikem na start, takže jsem si z toho hlavu nedělal a mentálně se připravoval na finálový eliminační závod, který jsme absolvovali s juniory A. 

V závodě jsem se hned po startu dral na přední pozice, abych si zajistil klid při vyřazování, ale nebylo to nic snadného. SStejný záměr měla i dvojice z Maple týmu - Stefan due Schmidt a Laars Schenstra, kteří se nechtěli spokojit s místem až za mnou, takže sjme se na čele tak nějak neustále střídali. I to ale bylo vlastně výhodné, protože závodníci za námi již měli plno starostí s vyřazováním a někteří, jako např. velmi silný Portugalec Martyn Dias na to dokonce doplatili.

Z předních pozic jsem byl vytlačen až asi 8 kol před cílem, kdy zbývaly poslední tři eliminace. V nich jsem musel již bojovat, ale sil jsem měl ušetřeno vcelku dost a dokázal jsem tak přesprintovat i závodníky, které jsem dříve nepředjel. Podařilo se mi tedy vyhnout se vyřazení a dojel jsem do cíle na 5. místě a mohl být velmi spokojený:-).

Mous pokojenost navíc ještě umocnilo sepsání celkových výsledků Evropského poháru, kde jsem se i díky absenci některých závodníků na tomto finále nakonec posunul dokonce až na 3. místo a mohu tak slavit svou první celkovou "bednu", díky níž jsem si vylepšil svá dosavadní maxima 4. a 5. místo!:-)

Ušetřený den jsme nakonec využili na dřívější návrat domů a cestou jsme ještě navštívili rodný dům H. CH. Andersena, takže zbyl i čas na prohlídku dánské kultury, což završilo celkově velmi povedený víkend.