Evropský pohár Mechelen

12.05.2014 20:44

Další ze šňůry závodů Evropského poháru byl tentokrát pořádán v belgickém Mechelenu. Na závody jsme vyráželi ve čtvrtek večer a jeli jsme přes noc, takže jsme si ještě stihli před závody dát dvacet, abychom načerpali síly na časovku na 300m. Tu jsme jeli za dost silného větru, takže kromě závodu s časem to byl i trochu závod s větrem. S časem 27,117 jsem se nedostal lépe než na 28. místo, ale umístěním v třetí desítce mělo brzy odzvonit:-) 

Zbytek závodů se mi totiž nadmíru povedl a vše začalo investicí do nových koleček, která se ale vyplatila nade vše. po roce a půl jsem již v používaných "Stormech" (koleček na déšť) neměl dostatečnou jistotu, tak jsem si koupil nová kolečka Storm Turbo. Připlatil jsem si navíc za novou edici 2014, která má nově vylepšenou směs dle urethanu v kolečkách Black Magic. Píši o kolečkách na mokro, protože přesně takové byly podmínky v Mechelenu. Rozhodčí nechtěli měnit program a odkládat závody, dokud nepřestane pršet, takže se i za deště jezdily závody na 500m. V nich jsem v rozjížďce nastoupil proti vítězi závodu na 300m, Liviovi Wengerovi a Karlovi Muldersovi. Dojel jsem na třetím místě před Karlem Mouldersem a zajistil si díky 18. nejrychlejšímu času postup do čtvrtfinále. Tam jsem si již moc šancí nedával, ale rozhodně jsem chtěl bojovat, jak to jen půjde. Po startu jsem mírně ztrácel na vedoucí trojici, ale během kola a půl jsem se dotáhl, protože ostatní projížděli zatáčku po dvou nohách a bojovali s mokrem, zatímco já mohl zatáčku projet bez problémů. Toho jsem pak využil i v posledním kole, kdy jsem se dostal vnitřkem na třetí pozici před Jacoba Ulreicha a třetí místo už jsem si pohlídal. Postup do semifinále mě už tedy nečekal, ale ze třetí pozice jsem mířil k celkovému 10. místu na 500m! Za mnou tentokrát zůstali závodníci jako Matthias Schwierz či Livio Wenger. 

První dlouhý závod na 5000m bodovacích už se jel na suchu, takže na tamější dráze s dlouhými zatáčkami bylo jasné, že se pojede svižné tempo. To se také stalo a vítěz proťal cílovou pásku v čase 7:03,266. Já jsem tentokrát nezaváhal a dokázal se v hlavním balíku udržet až do konce, kde jsem ještě chtěl pomoci kolegovi Timu Gegnerovi dotáhnout vedoucí trojici, aby mohl bojovat o body. To se bohužel nakonec nepodařilo a stálo mě to nějaké síly, takže jsem do cíle dojel už bez sil, ale s 15. místem jsem byl nadmíru spokojen, protože za mnou bylo plno zvučných jmen a já se posunul před posledním závodem na 11. místo (kde jsme ale bylo se stejným počtem bodů čtyři, takže se vše muselo ještě rozhodnout).

Trochu netradičně, ale pochopitelně, se v rámci seniorských závodů nejela pouze vyřazovačka, ale byla na programu kombinace vyřazovačky s bodovacím závodem. Tento závod je na programu ME a MS, ale takřka nikde jinde se nejezdí, což je trochu zvláštní. Proto mi tato volba tratě přišla docela vhodná a těšil jsem se na ni, ač jde vlastně o nejnáročnější možný závod. Čelo závodu bojuje každé druhé kolo o body, zatímco na druhém konci balíku se kola mezi bodováními vyřazuje. Kdo je vyřazen, ztrácí automaticky i body, takže i pro ty první jde o velmi náročný závod. Pro většinu závodníků pak jde hlavně o vyřazovací závod v tempu bodovačky, což je vražedná kombinace. Přesně tak to nakonec také vypadalo. V polovině závodu byl na časomíře čas 7:04, takže shodný s časem sobotní bodovačky. Vzhledem k tomu, že se do toho ještě bojuje o vyřazování, tak je každému jasné, že náročnost závodu byla enormní. I v tomto závodě jsem se ale cítil dobře. Bohužel ale těsně přede mnou upadl kolega Tim Gegner a vyhýbacím manévrem jsem nabral ztrátu na hlavní balík, takže jsem bohužel přišel o možnost bojovat o umístění v první 20. Nekonec jsem dojel 21., což mi zajistilo celkovou TOP 15, s čímž jsem více než spokojen!:-) 

Závěr závodů ještě korunovalo třetí místo ze štafety, do níž jsem nastoupil po boku Tobiase Hechta a Nielse Provoosta. 

Výsledky jsou k nahlédnutí zde: https://www.speedskating.fratelliteam.be/

A několik fotek přinášíme na FB stránku Inlinespeed.cz