Evropský pohár - Szeged

03.06.2014 12:41

Moje "hobby na plný úvazek" - závodění každý víkend od začátku dubna pokračovalo tentokrát na východ od ČR v maďarském Szegedu, kde mají 180timetrovou dráhu se zatáčkami stejnými jako máme v Modřanech, které pro většinu bruslařů představují velmi náročný problém. Já tuto dráhu naopak mám rád, protože jsem na ní zvyklý a ještě má lepší povrch, než ta naše, takže mi závodění na ní vždy přijde velmi pohodové:-) Proto jsem se také rozhodl absolvovat 8mihodinovou cestu a těchto závodů se zúčastnit.

Na těchto závodech nejsou hlavními kategoriemi ty nejstarší jako Senioři a junioři A, nýbrž kategorie mladší, které jsou vždy velmi dobře obsazené nejen východoevropskými závodníky, ale také například Italy. V mé kategorii nás zpočátku bylo pouze 6 (ale hned z pěti různých států od Kolumbie až k Srbsku), posléze jsme závodili jen 4, kteří jsme si ale nic nedarovali, takže i v nižším počtu šlo o zajímavé závody:-). Obzvlášť pak sprinty, kde své kvality potvrdil Kolumbijec Camillo Acosta a vyhrál obě tratě (500 a 1000m). Já jsem na 500m dojel třetí v čase pod 44s, s nímž jsem byl spokojen, na 1000m jsem se dokonce dostal až na druhé místo, kde jsem se ještě v cílové rovince pokusil ohrozit Camillovu suverenitu a prohra o 0,04s mě spíše těší, jak byla těsná, než že bych byl zklamaný z druhého místa. Tímto stříbrem jsem si zajistil tké celkové 2. místo v Evropském poháru krátkých tratí!

Na dlouhých tratích jsem pak očekával těžký souboj s Maďarem Bence Dekánym, nakonec jsem ale v bodovačce na 5000m dokázal dobře využít prvotního nástupu Johannese Hahnekampa, po němž jsem rozjetý pokračoval dále v sólojízdě a vyhrál bodovací závod s náskokem 15 bodů a 11 sekund před druhým Bencem.

Druhý závod měla být vyřazovačka, ale pochopitelně v pěti lidech nejde o žádnou vařazovačku (jel s námi ještě jediný junior A), takže se oganizátoři rozhodli závod okořenit alespoň dvěma finančními prémiemi v 30. a 50. kole, kterými chtěli závod trochu rozhýbat, aby se pouze nečekalo na finiš. Toho jsem se ostatně chtěl také vyvarovat, protože Camillo by byl určitě nebezpečný soupeř v cílovém sprintu, takže jsem chtěl zkusit znovu odjet sám a u toho si navíc dobře zatrénovat. Všichni si mě tentokrát ale dobře hlídali, protože to předpokládali, takže nebylo snadné vymyslet, jak jim odjet. Musel jsem nakonec využít všechny své závodní zkušenosti, abych únik dotáhl, ale nakonec vše vyšlo dle představ a já si dojel nejen pro prémie, ale i pro celkové vítězství na dlouhých tratích a domů si tak vezu hned dvě evropské medaile:-).

Tento víkend jsem původně měl naplánovaný jako odpočinkový a bez závodů, ale nakonec jsem byl rád, že jsem se rozhodl se zúčastnit. Byl to velmi pohodový víkend v přátelské atmosféře maďarského města, které darovalo všem vítězům také malý dárek v podobě velmi dobrých klobás, sušené papriky a malé lahvičky maďarské "pálinky". Co víc si může člověk přát!:-)

Výsledky: https://ec14szeged.wpmm.hu/results/