EC Wörgl - deštivý víkend na rychlé dráze

13.06.2012 15:17

Poslední zastávkou Evropského poháru před mistrovstvím republiky na dráze byly závody v rakouském Wörglu. Po loňské zkušenosti a po předpovědi počasí na tento víkend jsme ani nedoufali v nic jiného, než pořádnou prověrku nervů a imunitního systému, protože lézt několikrát za den do mokrých bruslí, jezdit rychlostí přes 40 km/h na totálně mokré dráze a po zbytek dne se schovávat před deštěm v rozbahněném stanu, to rozhodně není nic pro nezapálené bruslaře, kteří bruslení milují ať se děje, co se děje.

V seniorské kategorii ještě k tomu slibovala startovní listina velmi napínavé a nelehké závody, protože dorazil Powerslide tým se čtyřmi závodníky a proti nim nastupovala dvojice Italů, kteří rozhodně nechtěli být těmi druhými v řadě. Jen do počtu také rozhodně nebyl Novozélanďan jezdící za Švýcarsko Ben Alchin, který letos objíždí všechny kvalitně obsazené závody. Dále pak byla na startu německá špička, ve které chyběl snad jen Felix Rijhnen, ostatní - Etiene Ramali, Mattias Schwierz, Tobias Hecht a Stefan Rumpus, samozřejmě dorazili. Z české výpravy chyběl snad jen Richard Kudělásek, který se bohužel v době závodů jeětě doléčoval z nějakých potíží.

Prvním závodem byla po změně programu kvůli dešti vyřazovačka na 10 km. Ač se jelo za totálního deště a na dráze stály louže, dráha byla vůči bruslařům velmi přívětivá a neklouzala. MPC Storm sice nazul takřka každý, ale i tak je většina závodníků míchala s MPC RoadWar. Někdo jel dokonce jen čistě na MPC RoadWar TURBO a ani na nich neměl sebemenší problém v zatáčkách. Ale i tak je člověk obezřetnější, když se má v těchto podmínkách vydat do zatáčky rychlostí kolem 40 km/h :D. Závod mi začal vcelku povedeně a bez nějakých větších problémů jsem se usadil na nějakém 8. místě a při vyřazovacích kolech jsem si hlídal pozici z vnější dráhy. Jelo se mi skvěle, déšť nevadil, kolečka neklouzala a ani jsem nebyl nijak unavený. Ale co se radovat předčasně... I na dobré pozici, kde už jsem věřil, že mám před sebou jen dobré závodníky, ze kterých nikdo nespadne a neohrozí mě tím, se mi podařilo spadnout. Nebyla to sice moje vina, protože jsem tentokrát doplatil na souboj mých bývalých týmových kolegů, kteří jeli těsně za mnou a při strkánici mi zezadu podkopli nohy tak, že jsem si ihned sedl na zadek, ale i tak jsem spadnul jen a jen já a závod pro mě tím skončil:-(. Na památku mi zůstal i odřený zadek a ruka, kvůli čemuž jsem v sobotu vynechal závod na 500 m. Zbytek dne jsem si hlavně totiž zvykal, jak chodit a pohybovat se, aby zadek bolel co nejméně...

Můj pád byl však v celkovém souhrnu snad ten nejlepší. Ve vyřazovačce se totiž navzájem vyřadili takřka všichni čeští junioři B, když po kolizi se Švýcarem přes sebe popadali Michal Prokop, Lukáš Vevera a Přemek Domín. Michal odešel s několika odřeninami, Lukáš s otřesem mozku a odřeninami a Přemek se zlomenou klíční kostí a odřeninami. No prostě první závod za všechny peníze:-( Přeju klukům brzké uzdravení a návrat do tréninku:-).

V sobotu jsem si už na odřený zadek tak nějak zvykl a rozchodil jsem to, takže jsem nastoupil do rozjížděk na 1000 m. Rozjížďky byly spíše jen pro pocit, protože kvůli mnohým absencím nakonec postupovalo 16 lidí z celkem 18 startujících, takže šlo hlavně o to, aby člověk nejel nějak výrazně pomaleji. Semifinále už ale bylo o něčem jiném - 16 lidí postupovalo 8 (první z jízdy plus 6 nejrychlejších) do finále. Tam jsem měl štěstí, že jsem se dostal do semifinále s takovými esy jako je Kalon Dobin, Alexis Contin (oba mistři světa) a Lorenzo Casiolli, ze mi stačilo se udržet a mohl jsem doufat v postup. To se mi také podařilo a s vylepšným osobákem o 5 vteřin na konečných 1:23,859 jsem se probojoval do finále. Tam už jsem moc dalších šancí neměl a alespoň jsem zkusil závod trochu rozjet, čímž jsem utavil J. Hannekampa z Rakouska a dojel jsem tak sedmý.

Posledním závodem byla bodovačka na 5 km. Opět nastalo dilema, co za kolečka, protože před závodem sice pršelo, ale během závodu seniorek už začala dráha malinko usychat. Startovalo se sice jestě na mokru, ale i tak takřka všichni závodníci zvolili nějakou kombinaci RoadWarů Firm a XFirm. Po dojetí závodu už byla dráha z většiny suchá, takže tato volba byla správná. Tomu nasvědčuje i výsledný čas v cíli - kolem 7:19 min, tedy průměrná rychlost 41 km/h. Závod se jel už od začátku velmi svižně a o každé body se tvrdě bojovalo. Mým cílem tentokrát nebylo tedy sbírat body, ale snažil jsem se uštřit co nejvíce sil do cíle, kde jsem chtěl eventuelně zkusit zabojovat o finálové body. To se mi nakonec jen těsně nepovedlo a dojel jsem na čtvrtém místě. I tak jsem byl ale spokojený, protože jsem cítil, že mám dost sil a chuti bojovat:-)

Video z tohoto závodu lze vidět tady.

V celkovém hodnocení jsem kvůli pádu a vynechání pětistovky nijak nezářil, ale s jednotlivými závody jsem byl maximálně spokojen. Stejně tak mohl být myslím spokojený týmový kolega Matěj Pravda, který na "své" pětistovce dokázal postoupit až do finále, kde zajel velmi kvalitní čas - 41,4..s a nechal tak daleko za sebou všechny další české závodníky. Ve dlouhých závodech se také neztratil a těšíme se na další spolupráci našeho malého KSBM Praha/Inlinebus.cz týmu.

Zbylí závodníci KSBM také opět nezklamali a přivezli z dětských kategorií cenné kovy i kvalitní časy a výkony. Svými výkony potěšila Tereza Bohumská, která zase závodila ve své kategorii a počínala si v ní s takovým přehledem, jako v seniorkách Sabine Berg. Kvalitně závodil také Jára Klícha, pro kterého toto byly druhé závody po vynucené dlouhé pauze. Rozhodně ukázal, že o nominaci na ME má velký zájem a předvedl, že i výkonost už stihl opět získat.

Kompletní výsledky najdete zde a několik fotek na Světě koleček.