EC Gross-Gerau

30.04.2012 20:46

Další závodní víkend za námi a tímto víkendem se tak trochu uzavřela TOP dráhová část sezony. Ještě samozřejmě budu objíždět další evropské poháry, ale teď bohužel kvůli bakalářce a MČR na silnici budu muset dva závody vynechat.

A jak teda bylo v GG? Kdo nezná areál v Gross-Gerau plný závodníků, jako by ani nebyl bruslař. To je prostě vždycky svátek in-line bruslení se vším všudy. Skvělé prostředí a podmínky, skvělí diváci,  komentátor, který závody komentuje střídavě asi v pěti jazycích, snad největší možná konkurence, největší počet závodníků a jedna z nejvyšších úrovní závodů v Evropě. Prostě něco, co jen tak nejde popsat.

Letos se zas po několikaleté pauze plánovalo jet Sprint Cup na vnitřní 200 m  dráze, kde se jezdil dřív, ještě něž položili na venkovní okruh nový asfalt. Na dráhu vloni totiž nechali udělat nově durflex, aby byla zas použitelná pro závody na špičkvé úrovni, takže se všichni těšili, že se zas svezou na kvalitní dráze. Bohužel plán organizátorů zmařil déšť, protože dráha s durflexem nestačila mezi krátkými přeháňkami schnout. Takže se na dráze odjel jen závod kadetek a poté se sprint přesunul zpět na venkovní 304 m dlouhý okruh. Znovu startovaly i kadetky, aby byly časy pro všechny srovnatelné. Já jsem na sprint nenastoupil, protože jsem měl od středy nějaké problémy s kolenem a sice už to bylo lepší, ale nechtěl jsem to ještě pokoušet. A hlavně sprint musí jet člověk na 100 % a ne se jakkoliv šetřit, čehož bych asi úplně nebyl schopen. Nakonec jsem ale o nic nepřišel, protože po několika seniorech, mimo jiné i M. Schwierzovi, který zajel nový německý rekord - 23:88 s, nastaly nějaké problémy s časomírou a závod byl pro seniory zrušen.

V sobotu ráno začínali jak je již pravidlem závody rozjížďkami seniorů na 500 m. Los byl ke mně tentokrát nakloněn a po vcelku bvydařeném startu jsem si sice těsně, ale přece, dojel stylem start - cíl pro přímý postup do čtvrfinále. Nakonec o postupu rozhodlo necelých 20 setin sekundy, ale i to kolikrát rozhoduje:-). Do čtvrtfinále se stejným způsobem dostal i Matěj Pravda, který těsně udržel na zádech belgického sprintera Jense Maartense. Ve čtvrfinále už jsem na další postup moc šancí neměl, ale aspoň jsem se udržel v kontaktu se zbytkem závodníků a dojel si tak pro osobní rekord - 42,22 s. Matěj Pravda skončil ve své jízdě také poslední, ale i přesto dokázal velmi dobře vylepšit svůj loňský český rekord na 40,6 s (přesné časy jsou ve výsledkách dole).

Pětistovku vyhrál nakonec překvapivě Bart Swings, který nastoupil ve finále proti čtveřici Francouzů, kterí závod dost takticky nezvládli a nechali tak Barta ukázat, co v něm je. Druhý skončil Nicolas Peloquin.

Další závod pro seniory měla být bodovačka, ale vzhledem k časově dobře zvládnutému programu se rozhodčí rozhodli vložit ještě zpětně závod na 300 m TT, který v pátek odpadl. Po pětistovce už jsem viděl, že koleno vydrží zátěž a nebál jsem se jít i do sprintu, takže jsem nastoupil a těsně jsem nezlepšil svůj osobák z Wörglu a zajel jsem čas 26,9(??)s. Na nějaký převratný výsledek to nestačilo, ale s časem jsem mohl být vcelku spokojený. Matěj zajel parádní čas 25,177s a Richard Kudělásek 25,8 s přibližně. Vyhrál Mathias Schwierz v dalším německém rekordu - 23,76 s. Druhý skončil Korejec jezdící za Powerslide Korea tým a třetí místo obsadil, a potvrdil tak současnou velmi dobrou formum, Etiene Ramali.

Pak už byly na řadě opravdu bodovačky. V Gross-Gerau se musí i tyto dlouhé závody jezdit na rozjížďky po cca 30 lidech, protože jinak by nebylo možné vůbec závodit. Bohužel letos byl pro mě los do rozjížďky dost krutý, protože se v ní sešla většina vytrvalců jezdících ve své národní špičce. Postupovalo prvních 11 a sice jsem se snažil do závodu dát vše, co umím, ale skončil jsem na 14 místě a postoupil jsem tak jen do finále B. Tam jsem hned po startu chtěl zkusit získat nějaké body a pokusit se porvat o první dvě místa, ze kterých se postupovalo ještě dodatečně do finále A. Body jsem nakonec získal dva, když jsem si dva další prohrál krátkým telemarkem, ale i tak jsem byl se svým výkonem spokojen. Dokázal jsem se během závodu rychle zregenerovat a ihned se chytit znovu do závodu, i když jsem byl po prvních rychlých kolech v čele dost utahaný. Nakonec mi tento závod vynesl celkové 41 místo (ve finále A bylo 35 bruslařů).

V neděli senioři startují až odpoledne a to závodem na 10 km eliminačky. Ze soboty zůstalo rozdělení do finále A, B a C, takže jsem zas nastoupil do Béčka. Tam jsem měl za cíl dojet do poslední pětky, ale bohužel jsem závod nezvládl tak, jak jsem chtěl. Sil jsem měl dost a nemělj jsem problémy se zrychlováním do vyřazovanání, ale vymstilo se mi, že jsem jel při jednom vyřazování za Diegem Marreirosem z Protugalska, který věděl, že mě má za sebou a že je málo místa na předjíždění, takže se nijak zvlášť nehnal a já tedy neměl kudy dopředu... Bohužel... Takže jsem skončil ve finále B na 12. míste, což sice není špatné, ale chtěl jsem víc. V celkovém pořadí na 10 km eliminačky jsem byl 44.

Toto umístění mi nakonec stačilo k tomu, abych se v celkovém hodnocení posunul ještě o 4 místa dopředu a poprvé se tak dostal v Gross-Gerau do 40 nejlepších. Skončil jsem sice na 38. místě, ale cítil jsem, že jsem měl na víc... Škoda, že jsem to tentokrát neprodal.

Matěj Pravda kvůli nemoci odjezdil nakonec jen sprinty, které zvládl velmi dobře. Další závodníci z KSBM bojovali více či méně úspěšně a určitě nesmím opomenout naše medailisty. Tereza Bohumská (schüler A 13) získala opět stříbro, když nestačila jen na kolumbijskou závodnici Nicole Bolivar. Té však v patnáctistovce dokázala velmi dobře konkurovat a je jen otázkou času, kdy dokáže Tereza zvítězit. Mezi schüler B 11 vybojoval dvěma třetími místy Honza Přibík také stříbro a ukázal, že už zvládá dobře nejen sprinty, ale i delší tratě (jeli 2 km a 1 km). Dokázal v obou závodech porazit své české kolegy Zdeňka Sejpala a Radka Fajkuse (oba KSB Benátky), takže doufejme, že mu forma vydrží i na mistrovství republiky. Dalším medailstou, tentokrát bronzovým, byl Tomáš Bohumský (schüler B 10), kterému druhé místo uteklo jen o chlup, když o místo prohrál v delším závodě s Italem Cristianem Grossim. Tomáš ale předvedl v závodě na dva kilometry s Prokopem Stodolou skvělou spolupráci a vlastně celý závod byl v jejich režii. Prokop nakonec bohužel nezvlád zrychlení v cíli, ale Tomáš, který většinu závodu také odtáhl, ukázal velmi dobrou fyzickou připravenost a udržel třetí místo. Posledním medailistou za KSBM byl Lukáš Přibík, který dokázal ovládnout kategorii schüler C 8 a vyhrál oba dva závody - 1000 m a 300 m. Stejně jako jeho bratr Honza ukázal, že jeho silnou tratí nakonec nebudou jen sprinty:-)

Celkové výsledky najdete zde.