Les Trois pistes - největší evropské závody na dráze

11.04.2012 23:34

Už potřetí jsem se zúčastnil závodu na třech drahách v jižní Francii - v Pibracu, Valence d’Agen a v Gujan Mestras. V Pibracu je dráha 166 m dlouhá a ve Valence a Gujan 200 m. Obě dvousetmetrové dráhy byly stejné, jako byla vloni v Heerde na ME, tzn. parabolicky klopené, kde se ve vysokých rychlostech jezdí úplně po vnějším okraji.  Takže pro našince trochu nezvyk, se kterým jsem také trochu bojoval…

Ale začnu na dráze v Pibracu. Pro kategorii Elite muži byly vypsány dva závody - 5000 m a 10000 m bodovací závod. Na 5000 m nastoupilo celkem 50 bruslařů (pro zajímavost - podle oficiálních závodních pravidel CECu smí jet na 166 m dráze závod na 5000 m maximálně myslím 25 bruslařů…) ale s tím se Francouzi nějak nezaobírají a možná také proto jsou tyto závody vždy velmi kvalitně obsazené. Protože závodit zde, je vždy nevyčíslitelná zkušenost a ten, kdo tohle zažije, bude připraven na jakékoliv strkanice během závodů, o které zde samozřejmě není nouze. Letos dorazilo do Francie i dost kvalitních závodníků z Kolumbie v čele s nejlepší bruslařkou současnosti Cecilií Baenou (EOskate tým) a aktuálním mistrem světa Andrezem Muňozem, jezdící za kolumbijský tým Canariam MPC.

Při prvním startu se pozice na startu losují a nakonec jsem startoval z druhé pozice ve druhé řadě, takže celkem příznivá pozice. Hned od začátku se jelo velmi rychle, protože v závodě na 5 km není na co čekat. O tempo se staral hlavně početný EOskate tým (Yann Guyader, Fabio Francolini, Elio Cuncu, Julien Levrard, Nicolas Peloquin a Viktor Wilking), za kterým si hlídali pozice bruslaři z Powerslide a právě Kolumbijci. Já jsem se snažil držet se v první polovině pole, což se mi dařilo, ačkoliv jsem měl trochu problém s kolečky. Každou zatáčku jsem bojoval s klouzáním a mohl jsem vyběhnout až těsně před koncem zatáčky, což znamená, že jsem musel makat o to víc, abych neztrácel, a zbytečně jsem tak ztrácel síly. V posledních třech kolech, kdy se začalo už výrazně zrychlovat, jsem také tyto síly postrádal, a sice jsem se udržel až do konce, ale na víc než na boj o umístění okolo 20. místa to nestačilo. I tak jsem byl v této konkurenci s 23. místem spokojen, zvláště když jsem za sebou nechal několik lidí, kteří mě vloni předjížděli. Vyhrál Y. Guyader před A. Muňozem a F. Francolinim.

Druhý závod se v Pibracu bohužel kvůli počasí nejel, takže jsme se přesunuli do Valence d’Agen, kde jsme doufali v lepší předpověď. Tam nás čekal závod přesunutý z Pibracu a večer ještě vyřazovačka, která se ve Francii jezdí zajímavým způsobem. Není předem dáno, jak dlouhý závod bude, jen je předem řečeno, že se vyřazuje každé druhé kolo a prvních deset eliminací je dvojitých a zbytek závodu se vyřazuje jen po jednom bruslaři. Když zbývá v závodě posledních 5 závodníků, tak rozhodčí na ukazateli kol nastaví dvě kola a jede se do cíle. Zajímavé na tom je mimo jiné to, že v případě pádu se vyřazování nijak neposouvá, aby vše správně vyšlo, prostě se jede a vyřazuje dál bez nějakého přesouvání. V bodovacím závodě jsem skončil na 23. místě, když jsem sice už jel na MPC RoadWar, které v zatáčce držely jak přibité, ale zato jsem zas plýtval energií při špatném projíždění zatáčkou a zbytečnému bojování o pozice. Jinak ale vcelku dobrý závod.

Eliminačku jsem zvládl také dobře, ač to byl už druhý dlouhý a svižný závod v jednom dni. Sil jsem měl i do vyřazování dost a každou zatáčku jsem měl sílu bojovat o pozici. Také jsem měl štěstí, že jsem se vyhnul několika pádům, které byly dost blízko u mě. Nakonec jsem dojel 18. s tím, že při vyřazování jsem prohrál tak o půl kolečkaL, když jsem při výjezdu ze zatáčky ztratil trochu rychlost po kolizi s dalším bruslařem… Škoda, mohlo to být možná lepší, sil jsem měl dost…

 

Na poslední den byla v plánu tisícovka. Nejkratší náš závod, tak jsem byl sám zvědavý, jak to zvládnu, když jsem se snažil na rychlosti přes zimu zapracovat. V rozjížďkách, ze kterých postupovali první a 11 nejlepších časů, jsem skončil na 8. místě z 10 bruslařů, když jsem v poslední zatáčce udělal taktickou chybu a ztratil tak 7. pozici…ale poučení pro příště… Jinak jsme dojeli všichni v jedné sekundě, takže jsem byl spokojený, že jsem nic neztratil. Nakonec i čas byl vcelku dobrý - 1:35,57 a stačil mi na celkové 30. místo, s čímž jsem byl spokojený.

Velkým finále závodů byl závod na 10 km hladce. V tomto závodě jsem se už po ponaučení z předchozích dní snažil šetřit na začátku síly a docela se mi to povedlo. Dojel jsem na 22. místě v čase něco málo přes 16 minut, což je na dráhu velmi slušný čas.

Jak bylo vidět v jednotlivých závodech, pohyboval jsem se před polovinou startovního pole a tomu také odpovídalo mé celkové umístění - 22. místo. Vzhledem k vysoké účasti Kolumbijců (přede mnou jich bylo 6) jsem s tímto výsledkem spokojený. Předloni jsem byl celkově 24., když byla pouze evropská účast, takže jsem rád, že i v této silnější konkurenci jsem dokázal své umístění vylepšit.

Celkovým vítězem v Elite kategorii se stal už popáté Yann Guyader (EOskate tým) a v ženách vahrála jeho žena Cecilia Baena Guyader.

Největší radost jsme však všichni měli z famózního výsledku Terezy Bohumské, která nepřekvapila jen nás a určitě i sama sebe, ale hlavně všechny své soupeřky, které si na ní určitě brousily zuby. V každém závodě byla do třetího místa, což při počtu startujících bruslařek 101 bylo něco doteď nepředstavitelného. Díky těmto závodům nám Tereza dokázala, že ta její píle v zimní přípravě byla k něčemu dobráJ. Tak snad to motivuje i ostatní bruslaře z oddílu, aby trénovali stejně jako ona…

Umístění Lukáše Vevery (43. místo) bohužel úplně neodpovídá jeho výsledkům, protože ty byly hodně ovlivněné tím, že jel Lukáš první závod bez čipu… a tím si vysloužil poslední místo a v dalších závodech už pak nastupoval ve finale B nebo do opravných jízd, kde soupeřil s lidmi od 40 místa dál. Ale aspoň si zase zkusil závodit ve velkém balíku o přední příčky, což mu také vcelku šlo.

Tomáš Bohumský doplatil asi na stres z prvního závodu a skončil až na 19. místě, přitom v dalších závodech dokázal, že má mnohem víc sil, než předvedl. Dále už končil v první desítce a posouval se celkovým pořadím nahoru až na celkové 10. místo.

Celkové výsledky závodů najdete zde.

Fotky z Francie najdete na webu Světkoleček. Sem je bohuželkvůli místu na serveru nemůžu zatím dávat, ale snažím se to nějak vymyslet:-) Tak mějte prosím strpení;)

To je asi vše o Francii a teď zase pár intenzivních tréninků a hurá do Szegedu na EC.