Potřebujete se na něco zeptat, co Vám není jasné? Napište mi zde svůj dotaz a já Vám v dohledné době odpovím.

kola Infinity Plus 125

Tom | 17.09.2018

Ahoj,

má někdo ze čtenářů poradny zkušenost s koly Infinity Plus 125? Jak si vedou v porovnání s jinými koly 125 mm? Případně jaký je rozdíl mezi verzí A (http://imgworld.cz/3Aqysz2kOq.png) a verzí B (http://imgworld.cz/tlKBhyZ4Rz.png)?

Re: kola Infinity Plus 125

PetrM | 20.09.2018

Tak to by mě taky zajímalo, jak jedou tahle kola, navíc sada 6x125 je výrazně levnější než 8x110 a 8x100, asi podpora velkých kol. V každém případě rozdíl mezi obrázky je pouze v provedení středu, ten druhý (co víc tlumí je pouze pro 125mm, ten radiální je pro průměry 110 a 100mm. Na obou obrázcích je sice uvedeno 125mm, ale to se podle mě jedná o starší asi loňský původní model, určitě se ale dají sehnat oba.

Nové brusle

Jakub | 09.07.2018

Ahoj,

jezdím rekreačně - kombinuji s během. Mám jedny brusle více než 10 let, párkrát jsem měnil ložiska, ale kolečka jsem už sjel možná o 2cm a tak si říkám, že je možná čas si pořídit něco nového - dřu jak kuň, leje ze mě a nanynky se sluchátkama v uších mě předjíždí, což mi kapku sráží ego :-D Mám 185 cm / 80 kg. Můžete mi něco doporučit, aby to jezdilo? Díky.

Re: Nové brusle

Matěj | 15.07.2018

Ahoj Jakube, díky za dotaz.

Na začátek se zeptám, zda hledáš jen nová kolečka, nebo nové brusle? Kolečka vyměnit lze a také to pomůže i v rychlosti, záleží ale na jejich velikosti vhodné pro tvoje brusle. Na tuto výšku a váhu klidně můžeš volit tvrdší a rychlejší kolečka (87a neboli XXFirm).

Co se týká kompletní výměny bruslí, tak to by stálo spíše za konkrétnější konverzaci, tak když tak napiš do mailu a domluvíme se:-)

Hezký den
Matěj

Lepší ložiska ?

Jarda | 06.07.2018

Ahoj Matěji,
Nyní mám ocelová ložiska Bones Reds a kolečka MPC Black Magic XXFirm 110mm. Chtěl bych se zeptat, kam se dá teoreticky posunout použítím keramických ložisek (a případně i větších 125mm koleček). Teď jedzím 20km na asfaltovém povrchu průměrnou rychlostí asi 26km/h. Dá se nějak odhadnout o kolik by se zhruba zvedla průměrná rychlost použítím keramiky (případně i těch větších koleček)?

Na čem vlastně jezdíš závody ty nebo tvoji kolegové z týmu?

Děkuji za odpověď. Jarda

Re: Lepší ložiska ?

Matěj | 15.07.2018

Ahoj Jardo, omlouvám se za delší prodlevu v odpovědi, jezdím teď po Evropě na MS a s týmem na soustředění, tak toho mám nad hlavu:-).

Pokud jsou ložiska dobře vyčištěná a nedrhnou, tak na rychlosti keramika přidá nepatrně, není to to, co by dělalo takový rozdíl. Keramika má výhody hlavně v nízké údržbovosti, tzn, nereznou a nemusí se skoro čistit ani po dešti, kdy se do nich dostává nejvíce nečistot.
Druhý rozdíl je v životnosti, kdy se keramické kuličky s časem odírají méně, než kuličky ocelové, takže ložiska vydrží déle ve vyšší kvalitě.
Na rychlosti pak mohou spíše přidat kolečka 125mm, ale i to nemusí být u každého bruslaře stejné, někomu větší kola sednou, někdo má radějí 110. Jde o zvládnutí techniky a stability, ale také o typu trati, kde jezdíš. Časté zatáčky a kopce jsou lepší pro 110, naopak dlouhé rovinky a stálé tempo pak ukazuje spíš na 125mm kolečka, které budou tak mít čas se dostat do rychlosti, kde je pak snáz udržíš.
Kluci z týmu jezdí na stejných kolečkách, jako používáš ty, tedy MPC Black Magic, nicméně na dráhu volí nejčastěji střední tvrdost XF, případně pak kombinaci XF a tvrdší XXF.
Teď na mistrovství světa ale poprvé testovali i novinku MPC Blue Magic Turbo, která jsou ještě přilnavější, ale zároveň velmi rychlá, a byli velmi úspěšní a spokojení.

Na maratony si někteří berou stále 110mm kola, někteří pak rám Comp Transformer a kola MPC Big Black Magic XF (125mm). Ložiska mají buďto Bones Reds Ceramic nebo Bones Swiss Ceramic.

Já už závodů tolik moc neplánuju, ale tréninky jezdím na stejné kombinaci, jako kluci:-).

S pozdravem
Matěj

Cisteni zapouzdrenych lozisek ?

Jirka | 14.06.2018

Ahoj jsem amatersky jezdec, v bruslich mam zapouzdrena loziska. Je dobre je cisti a pote pokouset namazat, nebo u tohoto typu lepe nechat jak jsou.
Diky Jirka

Re: Cisteni zapouzdrenych lozisek ?

Petr | 18.06.2018

Ahoj, Jirko, dovolím si zareagovat na tvůj dotaz a ještě jej mírně rozšířit. Před pár dny jsem čistil nějaká svoje starší ložiska, byly mezi němi i ta zapouzdřená a mnoho let neudržovaná. Postup, který se mi osvědčil: Vem je jak jsou, (neotvírej je) a jenom je pořádně propláchni v technickém benzínu nebo acetonu. Udělej to tak 2x s každým a otři v papírovém ubrousku. Pokud budou taková ložiska maštěná vazelínou - což ty levné asi budou - tak se i po takové koupeli budou točit tiše a na takové to domácí žvýkání vcelku uspokojivě.
Chci se ale zeptat na toto: není lepší (výměnou za sníženou trvanlivost) ty ocelové ložiska nemazat vůbec? Když jsem ty svá ložiska vyčistil (twincam, wicked, různé noname...), točí se bez namazání krásně třeba 10s, ale rachotí, zatímco když je zakápnu olejem (Pro Lube) tak se sice ztiší, ale netočí se v prstech déle jak 3 vteřiny. Co je lepší? (nebavíme se o ložiskách za tisíce, ale spíše za stovky které možno obětovat)
Dík, Petr.

Re: Re: Cisteni zapouzdrenych lozisek ?

Matěj | 25.06.2018

Ahoj Petře, ke Tvému dotazu ohledně ne/mazání. Je to tak, že ložisko samozřejmě olejem maličko zbrzdíš, záleží na jeho viskozitě, nicméně při zatížení se zase chová trochu jinak. Ložisko bez zatížení se lépe točí bez oleje, ale v momentě, kdy ho zatížíš, tak je tam na kuličky mnohem větší tlak a tím pádem i tření a tam pak olej pomáhá více. Taky jsem to samozřejmě dřív zkoušel, ale občas se mi stávalo, že už ke konci závodu začala ložiska pískat, což je známka toho, že něco není v pořádku. A rozhodně nejela tak dobře.
Mažu teď Bones Speed Creamem, který je pro inline ložiska dělaný a brzdí minimálně, navíc ho stačí fakt maličko, víceméně jedna kapka do ložiska.
Matěj

Re: Cisteni zapouzdrenych lozisek ?

Matěj | 25.06.2018

Ahoj Jirko,
díky za dotaz, můj názor je stejný, jako Petrův. Zapouzdřená ložiska párkrát proprat v benzínu, vyplaví se tím, co se dá, a zároveň tam zůstane i trocha té vazelíny většinou, takže to ani nemusíš pak mazat.
Je to sice takové neúplné vyčištění, ale stejně se zapouzdřenýma ložiskama nic moc jiného vymyslet nejde:-)

Matěj

Re: Re: Cisteni zapouzdrenych lozisek ?

PetrM | 30.06.2018

Ještě je jedna možnost, a to ze ZZ oboustranně nerozebiratelných ložisek udělat otevřená (vyjmutím kovového krytu - pomocí tenkého nože je prostě vypáčit ven) a jednu stranu nechat otevřenou - tu dát dovnitř směrem ke spaceru, a druhou, která se dá zvenčí kolečka, uzavřít pomocí pryžové krytky vyndavatelné krytky, pokud je máš k dispozici z jiných starších ložisek (eventuálně kvůli krytkám pořídit nějaká velmi levná ložiska a použít krytky z nich). Ale možná by bylo úplně nejlepší pořídit nějaká lepší rozebiratelná ložiska.

Kolečka universál

Mirek | 22.05.2018

Ahoj Matěji,
chtěl bych se zeptat na tvůj subjektivní názor týkající se použití dvouvrstvých koleček MPC Big Black Magic 125 mm při mokrých podmínkách. Chystáme se s kamarádkou po několikáté na 24 hodinový závod a nechce se nám z finančních důvodů kupovat speciální kolečka na mokrý povrch. V různých recenzích jsem četl, že dvouvrstvá kolečka mají ucházející grip i na mokru, ale zajímal by mě názor někoho, kdo má možnost srovnání i s čistě "mokrými" kolečky. A jaký je případně rozdíl při použití tvrdosti Xfirm a XXfirm také za mokra. Jenom doplním, že vážím cca 76 kg.
Předem díky za odpověď.

Re: Kolečka universál

Matěj | 30.05.2018

Ahoj Mirku, díky za dotaz.

Je to tak, jak jsi četl - kolečka MPC celkově mají dobré vlastnosti i na mokru. Není to tak, že by to bylo srovnatelné s MPC Storm Surge, ale pořád se na tom dá jezdit. Přiznám se, že na 3x125 jsem v mokru ještě nejel, očekávám rozdíl v počtu kontaktních bodů, ale materiál koleček je stejný, takže pořád použitelný.
Celkově, když se podíváš na fotky z deštivých závodů, tak tam vedou Storm Surge a pak různé odnože a varianty firmy MPC, ať už Red Magic, Boom Magic, nebo originální Black Magic.

Hodnotil bych to spíš tak, že když začne pršet, tak buďto má člověk Stormy a má vyhráno, nebo má pak jiná kolečka MPC a závod si ještě užije. Dvouvrstvost sice roli hraje, ale hlavně to mění materiál - u Stormů je urethan hydrofilni, to znamená, že odpuzuje vodu, což dělá jejich super vlastnosti.
Ostatní kolečka tuto vlastnost nemají a záleží tak na styčné ploše a tedy tvrdosti, čím měkčí kola, tím větší styčná plocha a přilnavost. Kolečka Matter pak mají úplně jiné složení urethanu a nějak ještě nepřišli na kombinaci, která by na mokru nebyla nepoužitelná, takže i jezdci profi Powerslide týmů jezdí na mokru na různých typech značky MPC.

počet lamel ve středu kolečka

Jezdec | 19.04.2018

Dobrý den Matěji,

měl jste někdy možnost vyzkoušet dvě stejná kolečka lišící se jen počtem lamel ve středu kolečka (řekněme sudý a lichý počet lamel)?

Existují nějaké výhody sudého/lichého počtu lamel (ať již co se týče rozložení síly na kolečko, pohodlnosti kolečka či jiného parametru který Vás napadne)?

Plný střed nebo asymetrické lamely není třeba uvažovat.

Re: počet lamel ve středu kolečka

Matěj | 24.04.2018

Dobrý den, díky za zajímavý dotaz.
Popravdě se přiznám, že k tomuto se opravdu neumím vyjádřit, nikdy jsem toto nezkoumal a nemyslím si, že by to hrálo nějaký výrazný vliv, ale mohu se plést. Možná by to nějaký fyzikální důvod mít mohlo, ale opravdu, neumím na toto odpovědět tak, abych si nevymýšlel úplné sci-fi:-).

S pozdravem,
Matěj Krupka

nová ložiska

TaM | 06.04.2018

Dobrý den Matěji,

před rokem jste mi doporučil ložiska Bones Reds. Protože jsem byl nadmíru spokojen s jejich poměrem cena/výkon, můžete tato ložiska doporučit i nyní (příp. zasloužila si za ten rok Vaši pozornost i jiná ložiska, které byste mohl doporučit)?

Jezdím jen za sucha, týdně cca. 80 - 100 km.

A druhá věc - když mi odešlo z pohledu ložisek 1 kolečko (tedy 1 nebo 2 ložiska), je lepší hned vyměnit i ložiska ve všech zbývajících kolečkách (ložiska ve všech zbývajících kolečkách se točí ještě pěkně), nebo současně vyměnit všechna ložiska ve všech kolečkách, aby v jednom kolečku nebyla jiná ložiska oproti ostatním kolečkům?

Děkuji předem za odpověď.

Re: nová ložiska

TaM | 06.04.2018

P.S. jen doplním, že momentálně mám ve všech kolečkách ložiska ILQ 9 Classic Plus.

Re: Re: nová ložiska

Matěj | 08.04.2018

Dobrý den, díky moc za hodnocení ložisek a jsem rád, že jste s doporučením spokojen.
Ložiska Bones reds od našeho dodavetele bereme i nadále, zvažovali jsme několikrát, která ložiska dovážet, a nakonec zůstala jen tato - Bones Reds, poté polokeramická ložiska Bones Reds Ceramic a polokeramická ložiska švýcarské výroby Bones Swiss Ceramic. Jsou to tři různé hladiny a vždy suprová ložiska, proto zůstala v naší nabídce i nadále.

K druhému dotazu - klidně bych se nebál doplnit jen několik kusů, dělám to tak také a pokud v jednom kolečku nebrzdí jedno ložisko druhé, tak bych to úplně neřešil a klidně měnil po kusech.

S pozdravem
Matěj Krupka

Brusle na miru

Radek | 17.03.2018

Dobrý den Mateji, jestli jsem správně pochopil, tak pomahate s návrhem, a výrobou speed bot na míru. Pochopil jsem správně? Jak se s Vámi dá případně domluvit?
Radek

Re: Brusle na miru

Matěj | 19.03.2018

Dobrý den, díky za dotaz,
je to přesně tak, zajišťuji odlitky a designový návrh na brusle na míru, vše je dle domluvy se zákazníkem, takže poprosím o krátký mail na matej.krupka[at]gmail.com a pak se domluvíme na dalším postupu.

Budu se těšit na mail, přeji hezký večer.
Matěj

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek